Osobista historia Anny Janko – droga do egzystencjalnej pustki

Anna Janko to postać, która na rynku polskiej literatury współczesnej ma już swoją silną pozycję. Jej kolejne książki sprzedają się dobrze co wyraźnie widać w próbach uhonorowania tej autorki, które podejmowane są co rusz. Kilkakrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike zajmuje się poezją i powieściami. Stara się tworzyć coś więcej niż tylko kolejne strony tekstów. Jej książki mają nieść przesłanie i przede wszystkim w tym kierunku stara się zmierzać, gdy przygotowuje kolejne pozycje do sprzedaży. To sprawia, że nie jest postacią rozpoznawalną tak jak współcześni celebryci, lecz osobą, która ma odpowiednie grono zwolenników w branży, z której się wywodzi.

Anna Janko - Mała Zagłada

Anna Janko – Mała Zagłada

Mała zagłada – osobista historia autorki

Również ze swoją nową pozycją Anna Janko chce przemycić do polskiej literatury coś więcej niż tylko nowe zapisane strony. Tym razem jest to dla niej pozycja wyjątkowa, w której idzie dużo dalej i zagłębia się w swoją osobistą historię. Mimo, że narodzona już wiele lat po II wojnie światowej miała ona ogromny wpływ na całą jej rodzinę. Matka autorki była świadkiem pacyfikacji jej rodzinnej wsi na Zamojszczyźnie, gdzie Niemcy mordowali Polaków, a wśród nich również dziadków Anny Janko. Ten obraz utrwalony w kilkuletniej dziewczynce pozostałą z nią na całe życie. To tym obrazem karmiona była również Anna Janko, która wielokrotnie słyszała opowieści matki o tym co wydarzyło się wtedy na Zamojszczyźnie. Tym samym te wydarzenia bardzo mocno weszły w nią i stały się jej częścią. Razem z matką przeżywała tamte obrazy, mimo że znała je tylko z opowieści. I tak właśnie powstała Mała zagłada – nowa książka Anny Janko.

Coś więcej niż kolejna książka

Fakt, że opisywana historia miała miejsce sprawia, że dla Anny Janko jest to coś więcej niż tylko jej kolejna książką, którą chce podbić literacki rynek. Kierując ją do swojego czytelnika przedstawia dogłębnie siebie. Czytając tą książkę miałam wrażenie, że idzie ona głęboko w osobiste przeżycia autorki. Wszystko to sprawia, że jest to książka głęboka, do której podejść trzeba z odpowiednim szacunkiem, gdyż opisywane treści nie będą łatwe. Poza opisem wydarzeń z okresu II wojny światowej autorka stara się wplatać w treść swoje myśli, które dają jej wiele możliwości analizy tamtych wydarzeń. Bada egzystencję człowieka, który od najmłodszych lat naładowany jest obrazami mordów i niszczenia, bestialskiego działania najeźdźców. Zostaje to w nim tak głęboko, że czeka na kolejną wojnę, na kolejną pacyfikację.

Książka idealna dla osób, które przeżyły piekło wojny i mogą identyfikować się z tymi wydarzeniami. Takie osoby zobaczą w tym opisie siebie, będą mogły utożsamiać się z tym co przeżyła matka autorki. Dla młodszych będzie to świetna lekcja historii i próba pokazania, że życie nie jest tak proste jak nam może się to współcześnie wydawać. Zbrodnie, które zostały popełnione zostają w nas na zawsze.

Zachęcam do tego, byś podzielił się swoimi opiniami na temat tej ciekawej lektury. Zachęcaj innych do tego, by wybrali tą książkę.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz