Recenzja: Doris Lessing „Idealne matki”

Książka„Idealne matki” Doris Lessing jest to książka o dość zaskakującej akcji oraz trudnych i zawiłych relacjach międzyludzkich. Liz i Ros to przyjaciółki od najmłodszych lat, żyją po sąsiedzku w pięknej okolicy nad brzegiem oceanu. Obie są samotne, ponieważ tracą mężów: jednej umiera, a drugiej zakłada rodzinę w innym mieście. Jednakże nie widać by paniom to przeszkadzało, od lat wolały swoje towarzystwo niż partnerów, a dodatkowo obie mają nastoletnich i atrakcyjnych synów. Przez jeden nieostrożny pocałunek cały ten układ legnie w gruzach.

Idealne Matki„Idealne matki” według Doris Lessing jest to historia oparta na prawdziwych losach dwóch przyjaciółek. Zdawało by się, że tak długoletnia przyjaźń przetrwa wszystko, okazuje się, że nie całkiem. Kobiety które do tej pory wraz z dziećmi nierozłączony tandem z czasem przeradza się on w dwuznaczny czworokąt. Ian, syn Liz, zakochuje się w Roz z wzajemnością, natomiast syn Roz – Tom duży się w jej przyjaciółce Liz.

Romansu jak to zwykle bywa nie daję się ukrywać w nieskończoność. Chłopcy, którzy wymienili się matkami, łączy z nimi relację które są dalekie od tych które łączą biologiczną matkę z dzieckiem. Najbardziej interesujące jest to, że cała czwórka bohaterów jest przekonana, o tym, że ich związki są naturalną koleją rzeczy w takim symbiotycznym układzie. To fatalne zauroczenie, które popycha bohaterów w skandaliczne romanse, przetrwa przez wiele lat. Niestety to uczucie miłości nie buduje, a wręcz niszczy wszystko dookoła a najbardziej najbliższych. Dotychczasowe przyjaciółki stają się dla siebie wrogami.

„Idealne matki” Doris Lessing niewątpliwie pokazuje dość kontrowersyjne uczucie miłości, kuszące jak zakazany owoc. Akcja książki trzyma w napięciu do ostatnich stronic. Autorka rozwija ją w powściągliwy, filmowy sposób, montując ze sobą wyrywkowo wybrane kolejne sceny z życia bohaterów. Fabuła może się wydawać tym bardziej zaskakująca, że nie wydaje się prawdziwa.

ocena redakcji

3 odpowiedzi to “Recenzja: Doris Lessing „Idealne matki””

 1. Krystyna
  13 października 2013 dnia 14:25 #

  Niestety, zazwyczaj tak to już jest, że przez jeden pocałunek wszystko się zmienia… Tutaj oczywiście nie był to taki zwykły pocałunek, bo w grę wchodziły konkretne relacje między bohaterami. Ogólnie „Idealne matki” to dość ciekawa książka, a ze względu na zwroty akcji czyta się ją błyskawicznie.

 2. marta
  4 listopada 2013 dnia 17:13 #

  Doris Lessing jest znakomita pisarką, nie potrzebuje dodatkowej reklamy! Nawet nie wiedziałam, że historia opisana w „Idealnych matkach” jest oparta na faktach. Teraz zupełnie inaczej spojrzę na tę książkę, byłam pewna, że jest ona tylko owocem wyobraźni pisarki. Na pewno przeczytam ją raz jeszcze!

 3. Karola_
  5 listopada 2013 dnia 12:32 #

  Bardzo ciekawa historia opowiadająca o kobiecej przyjaźni, która niespodziewanie została wystawiona na dość ciężką próbę. W życiu również zdarzają się takie sytuacje, czasami bliżej, niż nam się wydaje. Doris Lessing jak zwykle doskonale opisała uczucia bohaterek, co wpływa na przyjemność z czytania.

Zostaw komentarz