Recenzja: Piotr Głuchowski, Jacek Hołuba „Imperator. Tadeusz Rydzyk bez tajemnic”

„Imperator. Tadeusz Rydzyk bez tajemnic” to książka biograficzna opisująca życie najsłynniejszego polskiego redemptorysty. Dziennikarze Piotr Głuchowski i Jacek Hołuba starając się wypośrodkować opinie zwolenników i przeciwników stworzyli wielowymiarowy obraz księdza Rydzyka, który może nie spodobać się ani jednym ani drugim.

Rydzyk "Imperator"W dzieciństwie uważano go za nieśmiałego chłopca. Kiedy nie przyjęli go do szkoły średniej, zdecydował się pójść do seminarium. Wróżyli mi mu żywot zakonnego braciszka, który pracuje w kuchni bądź ogrodzie, on jednak się zbuntował. Jako jedyny wprowadzał muzykę rockową do kościoła i o mały włos nie stworzył sekty w Krakowie.

Gdy uciekł w latach 80-tych na Zachód redemptoryści wysyłali za nim wilczy bilet. Wrócił po przemianie ustrojowej jako zupełnie odmieniony człowiek, by stać się najsłynniejszym polskim redemptorystą. Ojciec Tadeusz Rydzyk nie stroni od polityki i jest uważany za jej szarą eminencję. Stworzył medialne imperium, ma własną rozgłośnię radiową, telewizję, gazetę ponadto otworzył też gimnazjum, szkołę średnią i wyższą uczelnię, ma także własną sieć telefoniczną. Do dziś w swojej siedzibie w Toruniu przyjmuje czołowych prawicowych działaczy. Jest to osoba niezwykła ale też kontrowersyjna, która obecnie budzi skrajne emocje.

Dwaj dziennikarze gazety „Wyborczej” Piotr Głuchowski i Jacek Hołuba, którzy od samego początku Radia Maryja śledzą losy jej założyciela stworzyli niezwykłą książkę. W reportaż starano się połączyć zarówno opinie zwolenników, jak i przeciwników Radia Maryja. Dzięki temu ukazuje się obraz pełen kontrastów w którym można zauważyć zarówno elementy dobre jak i złe. Przeciwnicy którzy sięgną po tą książkę mogą być rozczarowani ponieważ nie zawiera ona żadnych kontrowersyjnych treści. Może ona też nie zadowolić zwolenników, gdyż nie jest to także znany im obraz Tadeusza Rydzyka. Bowiem autorzy w książce „Imperator. Tadeusz Rydzyk bez tajemnic” starali się w obiektywny sposób przedstawić fenomen księdza Rydzyka bez oceny jego postaci.

ocena redakcji

3 odpowiedzi to “Recenzja: Piotr Głuchowski, Jacek Hołuba „Imperator. Tadeusz Rydzyk bez tajemnic””

 1. Robert
  23 października 2013 dnia 23:32 #

  Do czego to doszło, żeby Tadeusz Rydzyk doczekał się publikacji na własny temat;) Jeszcze tego nie czytałem, ale mam w zamiarze. Skłaniają mnie do tego nazwiska autorów związanych z „Gazetą Wyborczą”. Może nie umieram z ciekawości, ale jednak z niemałym zainteresowaniem sięgnę po tę książkę.

 2. warszawiak
  29 października 2013 dnia 14:43 #

  Tadeusz Rydzyk dość często pojawia się w naszych mediach, dlatego warto nico więcej dowiedzieć się na jego temat. Polecam wszystkim tę pozycję, bo rzeczywiście osoba Tadeusza Rydzyka została dość dokładnie opisana. Co tu dużo mówić, tytuł w sumie znakomicie odzwierciedla charakter całej książki.

 3. Mania
  30 października 2013 dnia 20:13 #

  Broniłam się przed tą książką, ale w końcu się przełamałam i nie żałuję. Autorzy naprawdę stanęli na wysokości zadania, stając zarazem na straży obiektywizmu, co się przecież rzadko zdarza. Rzeczywiście można dzięki nim poznać ojca Rydzyka przez pryzmat jego różnorodnej działalności, także warto przeczytać.

Zostaw komentarz