Recenzja: Ziemowit Szczerek „Przyjdzie mordor i nas zje”

Ziemowit Szczerek to wspaniały pisarz, który zdecydował się na wypuszczenie nowej książki, pt. „Przyjdzie  Mordor i nas zje”. Stanowi ona piękną opowieść o polskich dzieciach, tak zwanych „plecakowcach”, którzy wyjeżdżają na Wschód. Tym samym chcą dać dowód swojej dorosłości, a zarazem ciekawości względem nowego świata, który kryje się poza granicami kraju.

Ich głównym celem w życiu jest poszukiwanie „hardcoru”, czyli pewnego rodzaju przygody, która przyjmuje różny charakter. Posiadają się przygody wielu ciekawych bohaterów, do których się zbliżamy podczas czytania i rozumiemy ich sposób postrzegania świata, zarówno w kraju, jak i na wschodzie. Ostatecznym celem ich wędrówek jest Ukraina, którą zwiedzają za pomocą autobusów, pociągów.

przyjdzie mordon i nas zjeTakie wycieczki są przez nich mile zapamiętane i tak naprawdę umożliwiają im dalszą pracę. Gromadzą i zapisują swoje przygody, które następnie sprzedają swoim rodakom. Są one oczywiście „podrasowane”, czyli pewne rzeczy zostały dodane, a inne odjęte, dzięki czemu wydały się jeszcze bardziej interesujące dla „klientów”.

Sceneria książki „Przyjdzie Mordor i nas zje” to narracja zwracająca uwagę na fascynację i odrzucenie. Jest ona dość powszechna w społeczeństwie polskim i często wiele dzieci, jak i dorosłych osób, się w tym nie odnajduje. Autor zwraca uwagę na pewne rozwiązanie, które poszukują przez cały swój byt. Zarazem kieruje uwagę na ekstensyfikacje, czyli sposobie postrzegania rzeczy, których nie dostrzegamy u siebie samych. Jest to znane podejście, które dostrzega się w polskim społeczeństwie, dzięki czemu jeszcze lepiej rozumiemy tematykę książki podczas jej czytania.

Ukraina jest ukazana z zakresu mentalności Polaków, co oznacza, że nie zostanie w niej przedstawione całe piękno. A zarazem zostaną pominięte pewne ważne informacje na temat tego kraju. Samą opowieść można jeszcze odnieść jako nawiązanie do polskiej ruchliwości, ciekawości świata, która jest widoczna u każdego człowieka, szczególnie u osób młodych. Czytając ją tak naprawdę wybieramy się w ciekawą podróż.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz