Zabójstwo Pitagorasa

Czy dobre powieści kryminalne muszą być osadzone we realiach nam współczesnych? Wielu osobom wydaje się, że jest to warunek, od spełnienia którego uzależnia się powodzenie takich książek wśród czytelników.

Zabójstwo Pitagorasa

Zabójstwo Pitagorasa

Nie brakuje jednak dowodów na to, że jest to przekonanie, które nie znajduje uzasadnienia. Jeden z nich przedstawia nam hiszpański pisarz Marcos Chicot, który zaprasza nas do Krotonu i śledzenia wydarzeń mających miejsce w roku 510 przed naszą erą.

Głównym bohaterem powieści jest Pitagoras, który czując zbliżającą się śmierć zdaje sobie sprawę, że zbliża się moment wyznaczenia wśród swoich uczniów tego, który zostanie jego następcą. Niestety, plany filozofa należy na jakiś czas odsunąć, trudno bowiem postępować inaczej, gdy okazuje się, że Kleomenides mający największe szanse na to zaszczytne stanowisko, nie żyje. Rozwiązanie zagadki morderstwa jednego z uczniów wymaga nieszablonowego myślenia, a sojusznikiem Pitagorasa staje się Akenon – pochodzący z Egiptu syn jego dawnego przyjaciela. Wrogów filozofa jest jednak znacznie więcej niż przyjaciół. Jako czytelnicy nie powinniśmy się tym jednak przejmować, powieść o wojnie, intrygach trudnej miłości i… matematyce jest bowiem znakomitą lekturą.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz